Search
Close this search box.

Basınç Şalteri Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Basınç Şalteri Nedir?

Basınç şalteri(anahtarı), sıvılar, hava veya gazlar bir değere veya ayar noktasına ulaştığında akışkanın basıncıyla etkinleştirilen mekanik veya elektronik bir cihazdır. Tasarımları sistemin uyguladığı basınçHoneywell Fema DCM miktarına  bağlı olarak hareket eden bourdon tüp, pistonlar, diyaframlar veya membranlar içerir.

Bir basınç anahtarının bileşenleri, anahtardaki bir veya daha fazla kontağa bağlanır. Yeterli kuvvet uygulandığında kontak, konfigürasyonuna bağlı olarak anahtarı kapatır veya açar. Basıncı algılamak için kullanılan çeşitli yöntemleri olmasına rağmen, bunlar genellikle temelde  elektromekanik veya elektronik olarak kategorize edilebilir.

Basınç anahtarları, basınçlı gaz sistemleri, HVAC, enstrümantasyon sistemleri, pompa sistemleri vb. kullanan çoğu endüstride kullanılır.

 

Basınç Şalteri Çalışma Prensibi

Tipik bir basınç anahtarında, bir tarafı sıvı basıncına maruz kalan bir piston bulunur. Diğer taraf genellikle atmosferik basınçtadır. Sıvı basıncının uyguladığı kuvvet, önceden yüklenmiş bir yayın kuvvetiyle karşılanır. Akışkanın temas ettiği yüzey alanı ve yay sabiti, pistonun ancak belirli bir basınca ulaşıldığında hareket etmesini sağlayacak şekilde özenle tasarlanmıştır. Yay, ayar noktası vidası tarafından önceden sıkıştırılır. Ayar noktası vidası, aktivasyon basıncını daha yüksek veya daha düşük olacak şekilde ayarların yapılmasını sağlar.

 

Basınç Şalteri Nasıl Çalışır?Basınç anahtarlarının genellikle iki çalışma noktası vardır: devreye girme ve devreden çıkma basıncı. Pompa ve kompresör sistemlerinde akışkan basıncı ayarlanan seviyenin altına düştüğünde anahtar devreye girer. Bu, sistemi normal seviyelere döndüren pompanın veya kompresörün motorunu çalıştırır.

Basınç ayar noktasının üzerine çıktığında anahtar anında devre dışı kalmaz. Ani açmayı önleyen bir tür histerezis veya diferansiyel vardır. Bu, anahtarın belirli bir eşikte devreye girmesini ve basınç belirli bir değerin altına düşene/artana kadar konumunu korumasını sağlar. Genellikle anahtarlama noktası değerinin yüzdesi olarak ifade edilir. Mekanik anahtarlar için bu yapılandırılamaz ve genellikle yaklaşık %20’dir. Elektronik basınç anahtarları ise özelleştirilebilir bir histerezise sahiptir. Anahtar noktası üretici tarafından ayarlanabilir veya uygulama gereksinimlerine göre yerinde ayar yapılabilir.

 

Mekanik basınç şalterleri ve kontak ayarları ile aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

 

 

Hassas basınç ölçümü için güvenilir ve dayanıklı çözümler arıyorsanız, NEVATEK, uzman mühendisleri ve teknik destek ekibi ile size yardımcı olamaya hazır. Basınç şalterleri hakkında daha fazla bilgi almak veya basınç ölçümü konusundaki sorularınıza yanıt bulmak için bizimle iletişime geçin.

 

 

Önerilenler